Men, det är en fin sommar och jag njuter till 100%. Nu ska jag och maken åka iväg några dagar, bara han och jag, utan hans arbetsdator och utan min blogg/facebookdator huelia, hur ska det gå?
En riktig semester...
Ja,ja, det behöver vi nog alla ibland, att vara närvande tillsammans utan dehär små fina underbara sällskapen.
MEN, vi ska lämna fyra tonåringar hemma med mina älsklingar(hundarna)... Japp, mor lilla mor släpp taget nu, det är det som gäller. Lättare sagt än gjort. Eller vad säger ni tonårsmammor?
När jag kommer hem igen ska jag ta tag i mitt skrivande på allvar, till 100%, då ska uppsatsen skrivas klart och skrivrutiner för boken ska fixas till. Jag ska börja med en stund varje morgon för att komma in i det igen. Nu har jag återhämtat mig ordentligt och det känns mycket bra för mig att ha gett mig denna sommar till att baravara och samla energi.
Nu ska jag hoppa i jogginkläderna och bege mig ut på en 17-18km runda.
Ha en fin dag och en fortsatt fin sommar - njut - oavsett väder - det gör jag
2 kommentarer:
Passa på att ha det riktigt bra nu när ni åker iväg!!
Tonåringarna klarar sig jättebra själva! Tror det är vi mammor som har svårast för det där att "lämna" :))!
Bamsekramen, vännen!!!
Visst är det vi mammor som är som vi är... pappan i det här fallet har inga problem med det.... haha
kramkram
Skicka en kommentar